Beslenme; Yaşamın sürdürülmesi ve yaşın getirdiği fiziksel, biyolojik ilerlemeyi sağlayan besinlerin tüketilmesidir. Günümüzde maalesef beslenme dinildiğinde akla gelen bir rahatsızlık olduğunda beslenmenin düzenlenmesi anlamına gelmektedir. Fakat beslenme hayatın tüm evrelerinde hayati önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu bir çok hastalığın yanlış beslenmeden kaynaklandığı saptanmıştır. Bu yüzden Özel Vita Line Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Departmanı olarak; Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama, Yeme Bozuklukları’nda Beslenme, Kilo Alma ve Özel Hastalıklarda Beslenme alanlarında hizmet vermekteyiz. Hizmet verilen bütün poliklinik alanlarında bireye özel beslenme programları uygulanmaktadır. Bu beslenme programları koruyucu beslenme ve tedavi edici beslenme olarak iki ayrı alternatif içinde değerlendirip uygulanmaktadır.

Obezitede Beslenme

Obezite, yaygınlığı gittikçe artan ve vücuttaki yağ oranı artışıyla orantılı olarak Beden Kütle İndeksi hesabı ile belirlenen kronik bir hastalıktır. Obezitenin en önemli sebebi alınan enerji ile harcanan enerjinin dengesizliğidir. Bunun yanında da eşlik eden Genetik Etki, Beslenme Düzeni-İçeriği, Fiziksel Aktivite Durumu, Bazal Metabolik Hız, Termogenez ve Çevresel Etmenler obezitenin oluşumunda etkilidir.

Dünya Sağlık Örgütü, Obeziteyi, ‘Sağlık için risk oluşturan anormal veya aşırı yağ depolanması’ şeklinde tanımlamaktadır. Kilonuzun boyunuzun metre cinsinden karesine bölümü (kg/m2) ile bulunan sayı olan Beden Kütle İndeksi 25 kg/m2’nin üzerinde çıktığında ve bel çevreniz belirli bir sayıya ulaştığında (erkekler için 102cm, kadınlar için 88cm) artık beslenmenize ve hayat tarzınıza değişiklik getirmeniz gerekir. 30 kg/m2’nin üzerine çıktıysa mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde sağlıklı beslenmeyi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde Tip 2 Diyabet, Kalp-Damar Hastalıkları gibi kronik hastalıklar ardından gelecektir. Obezite, önlenebilen kronik bir hastalıktır. Özel Vita Line Tıp Merkezinde Beslenme Danışmanlığı tamamen bireye özel olup detaylı bir değerlendirme sonrasında düzenlenen bireysel beslenme programları ve kontroller uygulanmaktadır.